Pomoc społeczna (zawiera druki)
Pomoc społeczna jest instytucją polityki społecznej państwa mającą na celu umożliwienie osobom i rodzinom przezwyciężanie trudnych sytuacji życiowych, których nie są one w stanie pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby i możliwości.
Prawo do świadczeń pieniężnych z pomocy społecznej przysługuje:
- osobie samotnie gospodarującej, której dochód nie przekracza kwoty: 776 zł (wartość obowiązuje od 1 stycznia 2022 r.), zwanym dalej kryterium dochodowym osoby samotnie gospodarującej,
- osobie w rodzinie, w której dochód na osobę nie przekracza kwoty: 600 zł (wartość obowiązuje od 1 stycznia 2022 r.), zwanym dalej kryterium dochodowym na osobę w rodzinie,
- W zakresie Programu ” Pomoc państwa w zakresie dożywiania” możliwe jest udzielenie pomocy w formie posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności, świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych osobom spełniającym warunki otrzymania pomocy wskazane w ustawie z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej oraz spełniającym kryterium dochodowe w wysokości 150% kryterium, o którym mowa w art. 8 ww. ustawy.
Formy świadczeń:
1. Świadczenia pieniężne: zasiłek stały, zasiłek okresowy, zasiłek celowy, składki na ubezpieczenie społeczne, składki na ubezpieczenie zdrowotne.
2. Świadczenia niepieniężne: schronienie, ubranie, posiłki
3. Pomoc usługowa obejmuje: pracę socjalną, poradnictwo specjalistyczne, interwencję kryzysową, usługi opiekuńcze lub specjalistyczne usługi opiekuńcze
Bezpłatne świadczenie opieki zdrowotnej. W celu uzyskania dostępu do bezpłatnych świadczeń zdrowotnych osoby nieubezpieczone mogą starać się o wydanie decyzji, potwierdzającej prawo do świadczeń opieki zdrowotnej na okres do 90 dni. Podstawa prawna: ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej, ustawa z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.
Kontakt:
- telefoniczny: (65) 546-10-04
- e-mailowy: ps@cusrawicz.pl
Świadczenia w ramach programu wieloletniego "Posiłek w szkole i w domu"
Świadczenia te realizowane są w formie: posiłku, świadczenia pieniężnego na zakup posiłku lub żywności, świadczenia rzeczowego w postaci produktów żywnościowych.
Pomoc ta może być przyznana nieodpłatnie osobom i rodzinom, jeżeli dochód osoby samotnie gospodarującej lub dochód na osobę w rodzinie nie przekracza 150 % kryterium dochodowego.
Podstawa prawna: ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy, Uchwała Rady Ministrów Nr 140 z dn. 15.10.2018r. w sprawie ustanowienia wieloletniego rządowego programu "Posiłek w szkole i w domu" na lata 2019-2023,
Kontakt:
- telefoniczny (65) 545-40-37 , e-mailowy:sekcja@cusrawicz.pl
Sprawienie pogrzebu
Centrum Usług Społecznych w Rawiczu sprawia pogrzeby osób zmarłym na terenie Miasta i Gminy Rawicz, które nie zostaną pochowane przez osoby uprawnione, organy lub instytucje. W przypadku pokrycia kosztów pogrzebu przez gminę poniesione wydatki podlegają zwrotowi z masy spadkowej, jeżeli po osobie zmarłej nie przysługuje zasiłek pogrzebowy.
Podstawa prawna: Ustawa z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej.
Kontakt: telefoniczny (65) 545-40-37 , e-mailowy:sekcja@cusrawicz.pl
Załączniki:
- Zaświadczenie lekarskie kierowane do CUS w Rawiczu celem przyznania usług opiekuńczych/ specjalistycznych usług opiekuńczych (plik doc 60KB)
- Oświadczenie art. 233 kodeksu karnego (plik doc 15KB)
- Oświadczenie o przychodach (plik doc 29KB)
- Wniosek o udzielenie pomocy (plik docx 15KB)
- Zaświadczenie o dochodach (plik doc 30KB)